Ja znam prawo a Ty? Dlaczego warto je znać?

Prawo a edukacja

Dzisiejszy świat pędzi do przodu z niesamowitą prędkością. Zewsząd dochodzą do nas informacje o nowinkach technicznych – ludzie stawiają na rozwój. Dzisiejszy uczeń po skończonym liceum ma niewątpliwie bardzo szeroką wiedzę. Jednak czy młodzi ludzie są dobrze przygotowani do życia poza murami szkoły?

Przedmioty które uczą o prawie

Szkoła proponuje przedmiot o nazwie wiedza o społeczeństwie. Ma on na celu przedstawienie młodzieży podstawowych zagadnień z dziedziny polityki i ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie. Poruszane są tak oczywiste tematy jak znajomość hymnu, barwy narodowe, ale nie stroni się od trudniejszych kwestii taki jak założenie własnego biznesu czy sytuacja polityczna na świecie. Jednym z podstawowych tematów jest poznanie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Znajdują się w niej prawa i obowiązki, jakie ma każdy obywatel naszego kraju. Jest to elementarna wiedza, którą powinni posiadać wszyscy.

Dobrze jest znać swoje prawa

O tym, że prawo trzeba znać wiemy już od dawna. Już szkoła podstawowa uczula dzieci na znajomość statusu, który w niej obowiązuje. Dzięki takiej wiedzy można w prosty sposób dowiedzieć się co wolno, a co nie i w razie uchyleń ze strony uczniów czy nauczycieli podjąć odpowiednie kroki. Taka sama zależność zachodzi, gdy mówimy o ogólnym prawie ustanowionym w naszym ojczystym kraju. Wiele słyszy się o różnorakich oszustwach w wszelkich dziedzinach życia. Bardzo łatwo jest oszukać kogoś, kto nie zna swoich praw, bo taka osoba nie będzie wnosić skarg. Wszakże nie można protestować i składać zażaleń, gdy nie dostrzega się kto jest winny. Jasno widać, że cierpi tutaj strona, której wiedza na temat prawa jest znikoma.

Zbyt mały nacisk

Gdzie leży tego przyczyna? Przecież w szkole wprowadzono przedmiot, który ma uczulić młodych ludzi na tak ważny aspekt w życiu. Być może nie zawsze jest on przyjmowany z należytą powagą. Powinniśmy zastanowić się czy można temu zaradzić. Młody dorosły często może czuć się zagubiony w urzędzie czy innej instytucji, w której znajomość prawa ułatwia załatwianie swoich spraw. Dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie kursów podczas których można by było uzupełnić swoją wiedzę. Byłoby to atrakcyjne zarówno dla młodzieży, jak i dla seniorów, którzy mogą czuć się niepewnie w tak szybko zmieniającym się świecie.

Emeryci także mają problem

Brak obycia z tematem prawa może mieć zgubny wpływ dla ludzi w podeszłym wieku. Często są to osoby bardzo łatwowierne. Do tego dodajmy fakt, że nowoczesne technologie zdominowały dzisiejszy świat i starszej osobie może być bardzo trudno załatwiać różne sprawy np. w banku, gdzie dziś praktycznie większość spraw załatwiamy przez internet. Taka nieobyta osoba może wpędzić się w duże długi, jeśli spotka kogoś, kto jest biegły w temacie prawa i będzie miał nieczyste intencje. Czasem jeden podpis decyduje o całym majątku. Jeśli taka sytuacja ma już miejsce, to kolejnym problemem jest fakt, że ludzie nie wiedzą co mogą zgłosić i gdzie to zrobić. Nie mają świadomości co podlega karze, a co nie. Działa to na ich niekorzyść.

Nieznajomość prawa szkodzi

Problemy, które mogą wynikać bezpośrednio z braku znajomości polskiego prawa mogą być bardzo poważne. Na pytanie czy warto znać prawo jest tylko jedna poprawa odpowiedź. Zdecydowanie warto! Wtedy mamy pewność, że nie damy się oszukać i zawsze możemy walczyć o to, co nam się należy. Poczucie bezpieczeństwa daje nam wiedza. Jest to wielki atut i świadczy o obyciu w świecie. Nie ma wątpliwości, że powinniśmy skupić się na uświadamianiu narodu, że prawo nie jest sprawą dla magistrów i doktorów. Prawo dotyczy każdego z nas i jego znajomość może bardzo ułatwić nam życie.