rozwód

Rozwód – co to takiego i jak przez to przejść?

Rozwód – porażka miłości?

Wspólne plany na życie, wkraczanie radośnie i z wielkimi nadziejami na nową drogę. Zadbanie o niemal każdy detal przy organizowaniu ślubnej uroczystości. Zarówno w przypadku ślubu kościelnego, jak i cywilnego – to wszystko staje się dla człowieka jedynie odległym wspomnieniem. Przywodzącym na myśl zupełnie innej jakości życie, z którym musi się z rozmaitych powodów rozstać – oto świat rozwodników. Wciąż ich przybywa na całym globie, szczególnie za zachodnią granicą. Rozwód stanowi zazwyczaj bolesne doświadczenie, które dotyka wielu sfer życia. Nierzadko rzutuje nie tylko na osobiste losy jednostki, ale również wpływa dojmująco na wymiar zawodowy. Powoduje niemożność skupienia się na pracy i nieustanną walkę ze współczującymi spojrzeniami obniżającymi jeszcze drastycznie poczucie wartości.

Nie wstydź się łez

Niektórzy doświadczają poczucia pewnej porażki, wstydu, upokorzenia. Inni doznają ogromnej ulgi, gdy przestające istnieć w świetle prawa małżeństwo dalekie było od ideału, a przynosiło jedynie cierpienie na wielu płaszczyznach. Często pojawia się także żal, wyrzuty sumienia. Jeśli to z naszej winy orzeczono w sądzie rozpad związku, niepokój o jutro. Należy możliwie najszybciej odciąć się emocjonalnie od przeszłości, zaplanować przyszłość na tyle, na ile człowiek jest w stanie. Do tego nierzadko bezwzględnie konieczna okazuje się pomoc psychologiczna. Samodzielne pogodzenie się ze stratą czegoś istotnego w oczach danej osoby może trwać bardzo długo. Zdarza się nawet, iż nie następuje całkowicie nigdy. Z każdą traumą można sobie poradzić rozmaitymi metodami, ale przy pewnych ich postaciach niezbędne będzie wsparcie innych ludzi: bliskich z rodziny, przyjaciół, psychoterapeutów. Należy postarać się uwolnić swoje emocje i nie wstydzić się łez. Są one nieodłącznym elementem procesu godzenia się z rzeczywistością przejścia od małżonka do rozwodnika. Pamiętaj że to wszystko zaczęło się już momencie kiedy szukałaś/szukałeś pomocy w internecie i wpisałaś/wpisałeś w wyszukiwarkę rozwód olsztyn.

Nie zamykaj się w sobie

Kiedy nastąpi wreszcie trudne pogodzenie z mokrymi poduszkami, nocną samotnością i pewnym poczuciem osobliwej pustki wewnątrz, łatwiej będzie zrozumieć to, co się przydarzyło i do pewnego stopnia ten stan zaakceptować. Dla psychiki niebezpieczne jest tłumienie emocji, nawet tych najbardziej negatywnych i ukrywanych przed samymi sobą. W razie większych trudności, warto spotkać się z osobą znajomą, zaufaną, która także przeszła podobną sytuację, aby wyżalić się jej, wymienić doświadczeniami i przyjrzeć uważnie możliwym scenariuszom, zarówno jeśli chodzi o pogodzenie się ze stratą, jak i ciągłe życie w depresji narastającej z każdym dniem, podsycanie w sobie żalu na rozmaite sposoby. Miejsce dawnego wspólnego mieszkania można przemeblować, tak, ażeby nie przyciągać zbyt mocno konkretnych skojarzeń wywołujących smutek. Należy wyrzucić bez większych sentymentów ulubione meble i przedmioty będące własnością byłego męża czy żony, jakie są swoistym magnesem dla wspomnień.

Zadbaj o siebie

Warto też zadbać o siebie, swój wygląd, samopoczucie, kondycję. Dobrze wybrać się na siłownię, zacząć spacerować, udać się do ulubionego fryzjera, makijażystki czy zapisać się na kurs tańca towarzyskiego. Kupowanie nowych ubrań również wielu osobom pomaga. Czym jest rozwód, najczęściej boleśnie przekonują się dzieci, które dotkliwiej od dorosłych przeżywają ten proces psychiczny. Nie powinno się opowiadać im zbyt wiele o sytuacji byłych małżonków, szczegółach nieudanego pożycia, ale też nastawiać wrogo do osoby, z którą dzieci będą się teraz rzadziej widywać. Ojciec i matka powinni uczestniczyć w obowiązkach rodzicielskich w tym samym stopniu. Stały kontakt z rodzicem, który nie towarzyszy dziecku codziennie, stanowi ulgę i szybsze pogodzenie się ze zmianami.