Upadłość konsumencka w sądzie – jak to załatwić?

Jeśli jest za dużo długów, ale nie ma pieniędzy i nie ma gdzie wziąć, możesz ogłosić upadłość. Upadłość nie jest przyjemną perspektywą, ale czasami jest jedyną opcją wyjścia z długów.

Postępowanie upadłościowe osób fizycznych w Olsztynie https://adwokatskwiot.pl/upadlosc-konsumencka/ reguluje ustawa „O niewypłacalności”. Prawo dotyczy prawie wszystkich rodzajów długów, w tym kredytów: hipotecznych, konsumpcyjnych, samochodowych. Ale jeśli jesteś winien alimenty lub zaszkodziłeś czyjemuś życiu i zdrowiu i nie zrekompensowałeś tego, upadłość nie uchroni Cię przed płatnościami.

Kiedy można ogłosić upadłość?

Możesz ogłosić upadłość konsumencką w Olsztynie, jeśli przewidujesz, że nie będziesz w stanie spłacić swoich długów w odpowiednim czasie, ponieważ jesteś niewypłacalny: Twój majątek i dochód nie są wystarczające, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli.

W postępowaniu pozasądowym należy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Olsztynie i wymienić w nim wszystkie swoje długi. Ważne jest, aby w tym momencie żaden wierzyciel nie wszczął przeciwko Państwu nowego postępowania egzekucyjnego.

Jakie są plusy i minusy upadłości sądowej?

Zanim zdecydujemy się na ten zabieg, warto przeanalizować wady i zalety.

Plusy

 • Problem zadłużenia zostanie w końcu rozwiązany, nie będziesz już musiał zmagać się z wierzycielami i windykatorami.
 • Twój dług przestanie rosnąć. Odsetki, kary i oprocentowanie przestaną być naliczane od zaległych pożyczek.
 • Nie możesz zostać poproszony o przejęcie więcej niż to, co posiadasz. Twój jedyny dom (jeśli nie jest obciążony hipoteką) i podstawowe rzeczy również nie mogą zostać odebrane.
 • Dłużnicy nie będą nic winni, nawet jeśli długi kredytowe nie zostały w pełni spłacone. Alimenty na dzieci oraz odszkodowania za cudze życie lub zdrowie nie są objęte ubezpieczeniem.

Minusy

 • Bankructwo niszczy reputację firmy i pogarsza historię kredytową: w przyszłości trudno będzie uzyskać kredyt.
 • Twoje aktywa i pieniądze będą zarządzane przez innych.
 • Status bankructwa jest przyznawany na pięć lat: w tym okresie będziesz musiał zgłosić bankructwo, jeśli otrzymasz pożyczkę lub kredyt.
 • Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej w Olsztynie, nie można ogłosić upadłości za pośrednictwem sądu przez pięć lat i poza sądem przez 10 lat.
 • Przez trzy lata po ogłoszeniu upadłości nie będziesz mógł brać udziału w zarządzaniu osobą prawną, w tym zajmować stanowiska kierowniczego.
 • Do czasu zakończenia postępowania upadłościowego, sąd może zakazać Ci opuszczania Polski. Jeśli jednak masz ważny powód (np. pogrzeb bliskiej osoby) i strony postępowania wyrażą na to zgodę, możesz otrzymać pozwolenie na opuszczenie kraju.
 • Sama procedura upadłościowa nie jest bezpłatna. 

Jak ogłosić upadłość?

1. Składasz wniosek o upadłość

Sam nie możesz ogłosić upadłości, robi to sąd arbitrażowy. Twoim zadaniem jest złożenie wszystkich niezbędnych dokumentów i udowodnienie swojej niewypłacalności. Twoi wierzyciele lub Urząd Skarbowy również mogą złożyć wniosek o upadłość.

2. Trybunał rozpatruje sprawę

Po zaakceptowaniu wniosku przez sąd, wyznaczona zostanie rozprawa sądowa. Twoim celem jest udowodnienie, że nie jesteś w stanie spłacić swoich długów w całości i że sytuacja nie ulegnie poprawie w najbliższej przyszłości. Sąd zapozna się z Twoimi dochodami i majątkiem i zdecyduje, czy rozpocząć postępowanie upadłościowe, czy też uznać Twój wniosek za bezzasadny. Sąd może podjąć decyzję w terminie od 15 dni do trzech miesięcy od daty rozprawy sądowej.

Jeśli zadeklarowałeś niewielkie dochody, ale masz mieszkania, drogie samochody i luksusowe domy, sąd na pewno Ci nie uwierzy i będzie podejrzewał, że zdecydowałeś się na złożenie fikcyjnej upadłości. Możesz być narażony na zarzuty administracyjne lub nawet karne.

3. Postępowanie upadłościowe

Po zatwierdzeniu petycji przez sąd, wszystkie grzywny i kary przestają być naliczane od Twojego długu, a wierzyciele i windykatorzy nie mogą już niczego od Ciebie żądać. Od tego momentu o wszystkim decyduje zarządca finansowy.